
Rozwój psychomotoryczny w pierwszym roku życia dziecka
Zagadnienie motoryki u dziecka często spędza sen z powiek wielu rodzicom. Nasze dziecko rośnie i rozwija się, nabywa nowe umiejętności. Kolejność nabywanych umiejętności jest zawsze taka sama i przewidywalna, gdyż zależy od rozwoju i dojrzewania mózgu oraz rdzenia kręgowego. Szybkość pokonywania kolejnych stopni rozwoju jest indywidualna, zależy od predyspozycji rodzinnych oraz ogólnego stanu zdrowia. Można ją jednak i należy stymulować.
Przez pierwsze 12 miesięcy swojego życia dziecko rozwija się bardzo szybko. Początkowo noworodek jest zupełnie bezradny, nie ma świadomości odrębnego istnienia. Niemowlę poznaje swoje ciało i uczy się je kontrolować. Stopniowo zaczyna rozpoznawać najbliższe osoby, obdarza je zaufaniem i oczekuje od nich zrozumienia. Nawiązuje także pierwsze kontakty za pomocą gestów, dźwięków, słów. Rozwój psychiczny i motoryczny zdrowego dziecka przebiega etapami, które następują po sobie w określonej kolejności.
Rozwój motoryczny musi być skoordynowany z prawidłowym przyrostem masy i długości ciała oraz rozwojem intelektualnym i społecznym dziecka. Wszystkich rodziców wypełnia duma, gdy widzą, jak ich dziecko coraz bardziej świadomie i z coraz większą uwagą poznaje otoczenie i reaguje na ich słowa. Każde dziecko w naturalny, lecz indywidualny sposób przechodzi kolejne fazy rozwoju, coraz lepiej reagując na bodźce docierające z jego otoczenia. Początkowo automatyczne odruchy stają się wraz z upływem czasu przemyślanymi, skomplikowanymi reakcjami. Możecie wspomóc rozwój swojego dziecka, pobudzając podczas zabawy jego ciekawość i wspomagając oraz zachęcając je do podejmowania coraz to nowych wyzwań. Świetnie nadadzą się do tego nasze autorskie, drewniane puzzle.
Po przebudzeniu dziecko stale szuka nowych bodźców. Oczekuje od rodziców ciągłej uwagi, chce być głaskane, całowane, wciąż chce się bawić, a także doświadczać i uczyć się otoczenia. Początkowo, oczywiście, tylko najbliżsi są źródłem nauki i zabawy, lecz wraz z upływem czasu nasze dzieci zaczynają być coraz bardziej samodzielne. Dotykają różnych przedmiotów, biorą do rączek kolorowe zabawki o różnych kształtach i fakturach materiału, przyglądają się im.
Czas, gdy dziecko nie śpi, jest nakarmione i przewinięte, w miarę upływu tygodni będzie się stopniowo wydłużał. Zabawa dla dziecka jest tym, czym dla dorosłych jest codzienna praca. Dzięki zabawie malec poznaje świat i swoje własne możliwości. Może je rozwijać i choć towarzyszy temu zwykle śmiech, to dla niego ciężki wysiłek. Dlatego nawet jeśli rodzice są bardzo zajęci, nigdy nie powinni traktować czasu poświęconego dziecku jako straconego. Nagrodą będzie uśmiech, zdrowie i harmonijny rozwój naszych potomków.